Informace č.: 41 – 2021 (Pozměňovací návrh – definice pacientské organizace)

  • 14.04.2021

Vážení přátelé, v současné době se projednává v Poslanecké sněmovně novela zákona č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění, tisk 992.

Předsedkyně Výboru pro zdravotnictví paní poslankyně Věra Adámková podala pozměňovací návrh, který definuje pacientskou organizaci, která by mohla případně obdržet dotaci z veřejných prostředků na svoji činnost. Paní poslankyně navrhuje, aby pacientskou organizací byl pouze zapsaný spolek, jehož hlavní činnost spočívá v pomoci pacientům a ochraně jejich práv a zájmů a jehož členy jsou zpravidla osoby s určitým onemocněním nebo zdravotním postižením, jejich osoby blízké nebo jejich zástupci podle občanského zákoníku, přičemž tyto osoby mají rozhodující vliv na jeho řízení. Pacientskou organizací se rozumí též spolek, jehož členy jsou spolky, které splňují podmínky podle věty první, a které volí členy jeho statutárního orgánu.

Proti tomuto návrhu se zvedla vlna kritiky, a to především z řad pacientských organizací, které mají právní formu zapsaný ústav nebo o.p.s. Tyto organizace argumentují, že také zastupují pacienty a samozřejmě chtějí mít účast na případných dotačních prostředcích. Předsednictvo NRZP ČR projednalo pozměňovací návrh paní poslankyně Věry Adámkové a vyslovilo s ním souhlas. Pouze spolky, které mají konkrétní členy a tito členové se podílejí na rozhodovacích procesech ve spolcích, mohou být definovány jako pacientské spolky. Nesouhlasíme s názorem, že pacientské organizace mohou zastupovat také právní formy organizací, které nemají členy, a zájmy pacientů hájí, ačkoliv nemají konkrétní zkušenosti a pacienti nemají možnost být členy takové organizace a ovlivňovat její činnost. Úplně stejným příkladem jsou spolky osob se zdravotním postižením. Členské spolky, které jsou členy Národní rady osob se zdravotním postižením ČR, mohou být pouze ty, které mají za členy více než 50 % osob se zdravotním postižením nebo osob blízkých, které zastupují osoby se zdravotním postižením, například rodinní příslušníci. Musí být také zaručeno, že členové se zdravotním postižením, nebo jejich rodinní příslušníci, jsou účastni rozhodovacích procesů a jsou voleni do různých funkcí daného spolku. Domníváme se, že tento princip není možné změnit a je takto definován i na evropské úrovni, kdy například členem Evropského fóra osob se zdravotním postižením mohou být pouze organizace, jejichž členové tvoří více než 50 % osob se zdravotním postižením nebo jejich zástupců.

Vážení přátelé, v odkaze pod textem vám posíláme text pozměňovacího návrhu předsedkyně Výboru pro zdravotnictví paní poslankyně Věry Adámkové. Budeme rádi, když napíšete svým poslancům a vyjádříte podporu jejímu pozměňovacímu návrhu.

Přeji vám všechno dobré.

 

S pozdravem

Mgr. Václav Krása
předseda NRZP ČR