Informace č.: 97 – 2024 (Směrnice o evropském průkazu osob se zdravotním postižením a evropském parkovacím průkazu )

  • 27.11.2024

Vážení přátelé, v odkaze pod textem vám posíláme SMĚRNICI EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY (EU) 2024/2841 ze dne 23. října 2024, kterou se zavádí evropský průkaz osoby se zdravotním postižením a evropský parkovací průkaz pro osoby se zdravotním postižením.

Směrnice o evropském průkazu osob se zdravotním postižením a evropském parkovacím průkazu byly zveřejněny v Úředním věstníku EU! To představuje poslední krok k tomu, aby se směrnice staly oficiálním právním předpisem, a začíná odpočítávání času, který členské státy potřebují k jejich provedení.

Nyní mají maximálně 30 měsíců na přizpůsobení právních předpisů vnitrostátním pravidlům (tzv. proces transpozice) a maximálně 42 měsíců na vytvoření potřebných systémů a zahájení vydávání průkazů. To znamená, že evropský průkaz osoby se zdravotním postižením by se měl stát realitou ve všech zemích EU nejpozději za tři a půl roku: do 14. května 2028.

Směrnicí však nebude dosaženo úplně volného pohybu. Průkazy však nezajistí, aby se úplná svoboda pohybu pro osoby se zdravotním postižením stala skutečností. Společně s EDF se hodlá NRZP ČR zasazovat o další právní předpisy, které by zaručily, že se osoby se zdravotním postižením budou moci volně pohybovat a žít kdekoli v EU, včetně možnosti žít a pracovat.

Jak bude vypadat evropský průkaz zdravotně postiženého? Dohodnuté znění se zaměřuje na zajištění toho, aby občané EU, kteří nejsou státními příslušníky, ale jsou občany EU, a státní příslušníci třetích zemí, kteří mají trvalý pobyt, měli při dočasné návštěvě jiných zemí EU přístup ke stejným zvláštním podmínkám a „preferenčnímu zacházení“ jako státní příslušníci. Zákon nevytvoří žádné nové výhody nebo zvýhodnění.

Průkaz usnadňuje výhody a podporu především osobám, které dočasně pobývají v zahraničí (obvykle po dobu kratší než 3 měsíce), jako jsou turisté a osoby na krátkodobých pobytech (například za prací nebo na výpomoc přátelům či rodině). Pokud se do zahraničí přestěhujete natrvalo, platí pravidla země nového pobytu. Členské státy však mohou rozhodnout, že budou průkaz akceptovat i pro delší pobyty.

Průkaz umožní osobám se zdravotním postižením přístup ke stejným slevám, přednostnímu přístupu a další podpoře jako zdravotně postiženým státním příslušníkům. Členské státy nejsou povinny vytvářet žádné nové výhody. Průkaz umožní osobám se zdravotním postižením přístup k podpoře při účasti v programech mobility EU, jako je ERASMUS+ nebo Evropský sbor solidarity, a to i v případě, že pobývají v zahraničí déle než 3 měsíce. Průkaz bude k dispozici ve fyzické i digitální verzi. Jak přesně bude digitální verze vypadat, se teprve rozhodne a bude vydáván a obnovován bezplatně. Parkovací průkaz EU a evropský průkaz osoby se zdravotním postižením zůstanou dvěma samostatnými průkazy. 

Návrh rovněž posiluje stávající parkovací kartu EU. Nyní například stanoví maximální dobu, ve které musí místní úřad žádost o průkaz vyřídit. Kdo má nárok na parkovací kartu a jakým způsobem se vydává, stále závisí na místním orgánu. Budou existovat oficiální internetové stránky, které budou poskytovat informace o evropském průkazu pro osoby se zdravotním postižením.

Přeji vám všechno dobré.

S pozdravem

Mgr. Václav Krása
předseda NRZP ČR


Odkaz na aktualitu na webu www.nrzp.cz:
https://nrzp.cz/2024/11/25/informace-c-97-2024-smernice-o-evropskem-prukazu-osob-se-zdravotnim-postizenim-a-evropskem-parkovacim-prukazu/